[VIDEO] Tysiące granatników trafi na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego
- Podpisaliśmy bardzo ważny kontrakt. Siły Zbrojne RP będą bogatsze o wspaniały, dobry sprzęt, o granatniki przeciwpancerne szwedzkiej produkcji. To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się już w walce na Ukrainie. To są bardzo dobre recenzje dotyczące tej broni, bardzo dobrze ona zdaje egzamin. Od dziś nasze wojsko będzie bogatsze o granatniki przeciwpancerne, ale również o amunicję. To nie tylko kilka tysięcy granatników, ale także kilkaset tysięcy sztuk amunicji - powiedział wicepremier W. Kosiniak - Kamysz podczas spotkania z ministrem obrony Szwecji.
4 marca br. w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni odbyło się spotkanie wicepremiera - ministra obrony narodowej W. Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.
![[VIDEO] Tysiące granatników trafi na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego](/cache/298/1709632316_fbd7939d674997cdb4692d34de8633c4.jpg)
Podczas spotkania, w obecności szefów resortów obrony Polski i Szwecji, podpisana została umowa na dostawę kilku tysięcy granatników Carl-Gustaf M4 do Sił Zbrojny RP. W ramach umowy Wojsko Polskie otrzyma także amunicję: przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, treningową i ćwiczebną. Siły Zbrojne RP razem z granatnikami otrzymają również pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz dokumentację techniczną.
Przedmiotem rozmów szefów resortów obrony były m.in. kwestie współpracy polsko-szwedzkiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, realizacji kontraktów, pomocy Ukrainie oraz powitania Szwecji jako członka w NATO.
- Szwecja to nasz ważny partner. Tym bardziej, że dziś przywitałem pana ministra nie tylko Polsce, ale przywitałem pana ministra również w NATO. Cieszymy się ogromnie, że Szwecja staje się członkiem NATO, naszego sojuszu bezpieczeństwa, który daje nam niezwykłe gwarancje. (...) Mogłem dziś usłyszeć, że Szwecja wie, że wstępuje do paktu, który jest zorganizowany na rzecz współpracy, ale co najważniejsze wstępuje do paktu, który będzie bronił każdego skrawka ziemi państw członkowskich NATO. Pan minister w imieniu Królestwa Szwecji wyraził pełne oddanie dla artykułu piątego - powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Szwecji.
- Bardzo się cieszę z faktu wstępowania Szwecji do NATO, co podkreśla naszą solidarność i współpracę. Polska i Szwecja nie będą już tylko partnerami, ale także sojusznikami w ramach NATO. Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji Polski w infrastrukturę obronną. Szwecja będzie wspierać Polskę nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, ale w ramach całego Sojuszu - mówił z kolei szef szwedzkiego resortu obrony.
Tego dnia podczas pobytu w Gdyni wicepremier W. Kosiniak - Kamysz spotkał się także z kadrą dowódczą i żołnierzami 3 Flotylli Okrętów, gdzie omówiono bieżące zadania i perspektywy rozwoju jednostki.
>>> GALERIA- Spotkanie Ministrów Obrony Polski i Szwecji
Granatnik Carl-Gustaf M4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny granatników Carl-Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju współczesnych wozów bojowych, w tym ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie pola walki i jego zadymianie.
Granatnik Carl-Gustaf M4 charakteryzuje się skutecznym zasięgiem od 300 do 2100 metrów w zależności od wykorzystanej amunicji. W porównaniu do wcześniejszej wersji M3, granatnik Carl-Gustaf M4 cechuje się usprawnieniami ergonomicznymi pod kątem walk na terenach zurbanizowanych – mniejszymi wymiarami oraz niższą masą. Granatnik posiada szynę Picatinny, która umożliwia montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.
Źródło:gov.pl
Komentarze
Podobne informacje
[VIDEO] Polska i Szwecja wzmacniają współpracę obronną. Bałtyk kluczowym obszarem wspólnych działań
2026-06-09 05:52:00
Relacje między Polską a Szwecją w dziedzinie obronności zacieśniły się po przystąpieniu Szwedów do NATO, które było konsekwencją przede wszystkim pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Zdaniem ambasador Szwecji w Polsce dzięki temu oba kraje mogą osiągnąć jeszcze więcej w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego i całego regionu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
2026-03-07 10:04:31
Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
[VIDEO] Wielkie Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim
2025-09-15 11:41:27
Prezydent RP Karol Nawrocki z Małżonką Martą Nawrocką wzięli udział w Dożynkach Prezydenckich, będących symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowiących dziękczynienie za plony.
Najnowsze informacje
- [VIDEO] Karol wrócił do mamy. Po 16 miesiącach znów jest z bratem i rodziną
- [VIDEO] Ojciec dziecka ponad prawem? Lekceważenie orzeczeń wymiaru sprawiedliwości
- [VIDEO] Matka od blisko trzech lat walczy o kontakt z córką - dziadek zabrał 5-letnią Emilię z przedszkola i dziewczynka już nie wróciła do mamy
- [VIDEO] Broń z kosmosu? Krzysztof Rutkowski testował legendarnego Aliena wartego fortunę
- 120 tysięcy złotych za ogórki i miesiące oczekiwania na pieniądze. Kontrahent Green Group nadal czeka na zapłatę
- [VIDEO] „W każdym środowisku są czarne owce”. Ministerstwo Zdrowia przygląda się sprawie neurochirurga!
- Słowo na niedzielę 21 czerwca
- [VIDEO] Powrót do domu po miesiącach niepewności. Wzruszające podziękowanie dla Biura Rutkowski
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski zabiera głos w sprawie brutalnego pobicia Dariusza Albrychowicza
- [VIDEO] Rutkowski na tropie byłych policjantów. Dariusz Albrychowicz twierdzi, że został brutalnie pobity
Blog Rutkowskiego
Najnowsze wpisy na blogu
30 sierpnia 2024
- Dziś na planie filmowym!
- Taniec z Gwiazdami: Wiecie z kim tańczycie!
- Dziś po sesji zdjęciowej do bilboardu „Tańca z Gwiazdami!”
- Kolumbia - Bogota... Miejska dżungla
- Testowałem najnowszą, amerykańską broń
- Zapraszam Wszystkich na dzisiejsze Dzień Dobry Bardzo w Radio Zet godz.7.05
- Zapraszam dziś do oglądania programu Elżbiety Jaworowicz
- Na Dzień Kobiet podarowałem Mai Mercedesa
- Powstają zdjęcia do najnowszego teledysku!
- Jesienna garderoba zakupiona
Dumni z Polski
- [VIDEO] Polska i Szwecja wzmacniają współpracę obronną. Bałtyk kluczowym obszarem wspólnych działań
- [VIDEO] Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski
- [VIDEO] Wielkie Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim
- [VIDEO] Para Prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie 2025
- [VIDEO] Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!



![[VIDEO] Tysiące granatników trafi na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego](/cache/628/1709632476_d09bf41544a3365a46c9077ebb5e35c3.jpg)

